Přeskočit na obsah

Zdravotní rizika podváhy

V případě, že jste navštívili lékaře a ten vyloučil běžné příčiny Vaší podváhy, příčina Vaší podváhy nebo poklesu váhy se zřejmě ukrývá přímo ve Vaší stravě a ve způsobu pracování Vašeho metabolismu. Váš energetický příjem je zřejmě příliš nízký, s nevyváženým poměrem živin a Váš metabolismus zjevně pracuje o něco rychleji. 

Měli byste zpozornět– podváha ovlivňuje složení Vašeho těla a množství svalové, tukové i kostní tkáně. A to v negativním slova smyslu. Všechny výše zmíněné složky jsou oslabeny.

Imunitní systém trpí

Nižší podíl svalové hmoty při podváze zhoršuje fungování imunitního systému. Projevem je zvýšená náchylnost k běžným infekcím jako je chřipka či nachlazení a snížená schopnost těla nemoci překonávat.

Nedostatek tukové tkáně má vážné důsledky

Dostatečná zásoba tukové tkáně je důležitá jako energetická rezerva, a to zejména pro případy zvýšené potřeby energie. Tou je zejména nemoc. Proto s nižší rezervou tukové tkáně při podváze klesá i schopnost Vašeho těla nemoc překonávat. A nejen to. Klesá i schopnost termoregulace a tukové obaly vnitřních orgánů, díky kterým jsou orgány bezpečně uloženy v dutině břišní, mohou být oslabeny.

Množství tukové tkáně ovlivňuje hormonální rovnováhu těla. Nedostatek tukové tkáně negativně ovlivňuje rovnováhu hormonů důležitých pro menstruační cyklus ženy. Podváha proto může být spojena s narušením menstruace až amenoreou (nepřítomností menstruace), a tak i s problémy s otěhotněním.

Vyšší riziko vzniku zlomenin

Při vyloučení zdrojů vápníku, a to především v dětském věku až rané dospělosti, může mít Vaše tělo vytvořenou jeho nedostatečnou zásobu. To může vyústit osteoporózu nebo- li řídnutí kostí. Kosti jsou křehčí, a tak dochází ke zvýšené pravděpodobnosti vzniku zlomenin. 

Nejde však jen o vyšší riziko osteoporózy. Stoupá i riziko vzniku tzv. únavové zlomeniny– především pokud jde o mladé sportovce.

Prevencí je pravidelná konzumace potravin bohatých na vápník, zejména tvrdých sýrů, které jsou největším zdrojem vápníku z mléčných výrobků a mákem, který je vůbec nejbohatším zdrojem vápníku. V prevenci osteoporózy hraje velmi důležitou roli i pravidelný pohyb.

Ovlivněno je i složení krve

Nevyvážený jídelníček z hlediska obsahu železa, vitamínu B12 a kyseliny listové může vyústit ve vznik anémie neboli chudokrevnosti. Je to stav, kdy tělo není schopno dodávat dostatečné množství kyslíku tkáním, a to z důvodu nedostatečného množství červeného krevního barviva – hemoglobinu. Projevy onemocnění jsou únava, malátnost, slabost, hučení či pískání v uších a dušnost.

Základ prevence je především v konzumaci potravin, které tyto látky obsahují. Jedná se o potraviny výhradně živočišného původu, a to zejména červené maso a vnitřnosti. A nejlépe v kombinaci se zdroji vitamínu C, který zvyšuje vstřebávání želena.

Z rostlinných zdrojů železo tělo velmi obtížně získává.

Pozor na dostatečný příjem antioxidantů, chrání Vaše mládí

Podváha je spojena i s nedostatečným příjmem antioxidantů jako je vitamín A, C, E, zinek a selen. Jejich hlavním úkolem je chránit tělo před volnými radikály a, kromě jiného, zpomalují i stárnutí.

Nedostatek vitamínu A a zinku může ovlivnit kvalitu pokožky, vlasů a nehtů, ale i zraku. Vlasy mohou být křehké, lámavé a může dojít až k jejich vypadávání. Zdrojem vitamínu A jsou potraviny živočišného původu jako ryby, játra nebo sýr.

Nedostatek vitamínu C může vést k problémům s dásněmi a zvýšenou kazivostí zubů, k únavě a případně i žaludečním problémům. Zdroji vitamínu C je kiwi, citrusové plody, květák, brokolice a brambory.

Nejúčinnější prevencí všech popisovaných obtíží je energeticky dostatečná a nutričně vyvážená strava a pravidelný pohyb. Najít rovnováhu mezi energetickým příjmem a pohybovou aktivitou nemusí být vždy úplně jednoduché. Pomoci Vám konzultace s nutriční terapeutkou, která lze domluvit i online.

Online konzultace nebo konzultace v poradně