Pokud je Vaše BMI nižší než 18,5 nebo Vaše váha nechtěně klesla o více jak 3 kilogramy za poslední 3 měsíce, měli byste zbystřit. Ani jedna situace není tělu přirozená, je potřeba ji řešit a původcem mohou být zdravotní potíže.
Zvýšená funkce štítné žlázy
Mezi hormonální onemocnění spojená s úbytkem váhy patří zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza či tyreotoxikóza). Hypertyreóza, se kromě úbytku na váze, projevuje nadměrným pocením, návaly, snížením fyzické výkonnosti, dušností a v některých případech i průjmy. U žen může být spojena i s problémy s plodností. Pokud máte podezření na toto onemocnění, je nutné podstoupit vyšetření štítné žlázy a zahájit terapii na úpravu hladin hormonů pomocí léků. Teprve poté se Vám podaří zvrátit pokles hmotnosti či přibrat na vhodnější hmotnost.
Vysoká hladina cukru v krvi
Cukrovka (neboli diabetes mellitus) je metabolické onemocnění, které se v počátku může projevit poklesem váhy. V případě, že již diabetem trpíte, pokles váhy může být způsoben zhoršenou kompenzací onemocnění. Dalšími projevy diabetu jsou pocity únavy, žízně a časté močení. Je to díky neschopnosti těla poradit si s vysokou hladinou cukru v krvi, tzv. hyperglykémií. V tomto případě je nezbytně nutné navštívit obvodního lékaře a následně diabetologa a podstoupit vhodnou terapii. V mírnějších případech je dostačující diabetická dieta, v závažnějších případech je nutné pravidelné užívání léků nebo injekční aplikace inzulínu.
Na vinně může být lepek nebo potravinové intolerance
I celiakie, neboli nesnášenlivost lepku, může být spojena s úbytkem váhy. Je to v souvislosti s reakcí organismu na lepek, resp. gluten, jejíž výsledkem je průjem, bolest břicha, plynatost a pocity únavy. Tělo takto reaguje v případě, že v těle probíhá alergická reakce ve spojitosti s konzumací lepku. Jediným, ale velmi účinným, východiskem je dieta bez obsahu lepku. Tato dieta spočívá ve vyřazení potravin, které obsahují ječmen, pšenici nebo žito.
Průjmy a neprospíváním se projevují i potravinové intolerance. Patří mezi ně tzv. laktózová intolerance, kdy tělo není schopno zpracovat laktózu, tedy mléčný cukr. Zde ovšem není nutné z vašeho jídelníčku striktně vyškrtat veškeré mléčné výrobky. Malé množství smetany, zakysaných mléčných výrobků nebo zrajících sýrů jsou při této intoleranci většinou dobře snášeny, protože laktóza je v těchto výrobcích již částečně zpracována.
V úvahu mohou přicházet i malignity
Příčinou bezdůvodného poklesu váhy bohužel může být i rakovinové onemocnění. V případě pozitivního nálezu je potřeba si uvědomit, že udržení přiměřené hmotnosti je vždy spojeno s pozitivnější prognózou onemocnění.
Vzácnou příčinou úbytku váhy je tuberkulóza, ale i závažné onemocnění AIDS způsobené virem HIV.
Podváha a psychika
S podváhou jsou spojena i psychická onemocnění jako anorexie a bulimie. Druhotně může být podváha vyvolána farmakologicky – nechutenstvím při léčbě psychických onemocnění.
V případě anorexie podváha souvisí s nedostatečným množstvím přijímané stravy. V případě bulimie je podváha způsobena cíleným vyvoláváním zvracení či průjmů po jídle.
I deprese jsou spojeny s poklesem váhy. Důvodem je snížená chuť k jídlu, ale i další projevy nemoci, jako je únava, nezájem o dění v okolí či neschopnost provádět běžné rutinní činnosti.
Ve všech případech je bezpodmínečně nutné vyhledat odbornou psychologickou či psychiatrickou pomoc. V případě anorexie a bulimie nabízí odbornou pomoc Centrum Anabell, které provozuje bezplatnou poradenskou linku.
Pokles váhy nemusí mít pouze zdravotní důvody
U seniorů, kromě zdravotních souvislostí, může docházet k poklesu váhy ze specifických důvodů. Typicky se tak děje díky nevhodně sedící zubní protéze. Pokud protéza nedostatečně doléhá nebo přímo tlačí, znesnadňuje přijímání dostatečného množství stravy a živin. Prevencí i řešením jsou pravidelné návštěvy zubního specialisty.